Navigace
Obsah
O obci
První zmínka o obci je z roku 1347 a byla uvedena v listině, kterou se dělil majetek mezi vznikající biskupství a tzv. klášterní konvent. Existestenci obce však můžeme předpokládat již ve druhé polovině 13. století.Semanín je tak obec velmi stará a pamatuje ještě dobu českých králů z rodu Přemyslovců.
Obec vznikla při osidlování rozsáhlých lesů v okolí Litomyšle litomyšlským premonstrátským klášterem. Semanín po celou svou historii patřil k litomyšlskému panství a jeho zařazení k České Třebové a do okresu Ústí nad Orlicí je novodobé.
V letech 1976 až 1998 byl Semanín přičleněn k městu Česká Třebová. K opětovnému osamostatnění došlo na základě refenda od 1.1.1998. Přestože byl Semanín samostatný již od ledna 1998 k osamostanění v právém slova smyslu došlo až v dubnu 1998, kdy byl obci předán veškerý majetek a obec mohla začít sama hospodařit.
Obyvatelstvo
V době osamostatnění na počátku roku 1998 měla obec 521 obyvatel, počet obyvatel k 31. 12. 2023 je 619.
Věkové složení
děti ve věku 0-18 měsíců 11
děti od 18-ti měsíců do 6-ti let 21
děti od 6-ti let do 18-ti let 90
dospělí - muži 255
dospělí - ženy 242
Průměrný věk v letech: 41
Nejstarší obyvatel narozen dne: 13.10.1930
Nejmladší obyvatel narozen dne: 19.12.2023
Obec Semanín najdete v Pardubickém kraji, v okrese Ústí nad Orlicí asi 3 kilometry jihovýchodně od České Třebové, na úpatí Kozlovského kopce v nadmořské výšce
420 - 480 m.n.m.
V obci je základní škola, mateřská škola, prodejna smíšeného zboží a hostinec. Areál TJ Semanín nabízí sportovní vyžití pro zájemce o volejbal, tenis či fotbal. V zimním období je zde k dispozici kluziště s přírodním ledem.
V okolí Semanína je překrásná příroda která, láká návštěvníky jak k pěším procházkám tak k projížďkám na kole nebo na koni. Semanín obklopují od jihu a od západu poměrně hluboké lesy, které jsou z velké části bukové nebo smíšené. V lesích a na loukách v okolí obce se vyskytuje mnoho druhů chráněných rostlin a živočichů, nejvýznamnějšími lokalitami v tomto směru jsou lokalita Na střelnici, starý ovocný sad nad obcí a údolí Semanínského potoka .
V obci je také několik kulturních památek. Jednou z nich je nepřehlédnutelná dominanta semanínské návsi – zvonice se zděným spodkem a bedněným patrem. Jedná se unikátní typ obranné zvonice pocházející pravděpodobně ze začátku 17. století. Zvonice se nachází v areálu kostela sv. Bartoloměje, který je v obci uváděn již v roce 1350. Současná budova kostela pochází pravděpodobně ze 17. století. Patrně nejstarší památkou v obci je kamenný smírčí kříž, který se nachází v bukovém lese nad obcí.